PHPCenter.pl - Twoje Centrum Informacji - PHP, Wydarzenia, Artykuły, Oferty pracy
Twoje Centrum Informacji
PHP, Artykuły, Meetupy, Oferty pracy

Relacja z PHPers Łódź #8

Wczoraj odbyła się 8. edycja lokalnego spotkania PHPersów w Łodzi. Ponad 50 developerów, 3 prezentacje, konkurs z nagrodami i prezenty. Zapraszam na krótką relację z wydarzenia.

Rozpoczęcie

Na przywitanie czekały na nas bidony z logiem PHPersów oraz krótka ankieta dzięki której mogliśmy wyrazić swoje zdanie na temat oczekiwań co do kolejnych spotkań. Rozpoczęcie prelekcji planowane było na 18:00.

Po krótkim wstępie poprowadzonym przez naszą koleżankę z Focus Telecom Polska, rozpoczęło się.

„Jak liczyć pieniądze, żeby ich nie stracić”

Pierwszą prelekcję poprowadził Piotr Horzycki. Opowiedział o wzorcu Money i bibliotece MoneyPHP. Pokazał nam kilka przykładów jak nie liczyć pieniędzy, oraz jak robić to poprawnie. Nie obyło się bez konkretnych przykładów zastosowań oraz kodu.

Piotr pokazał również kilka przypadków, na których mogliśmy na własnych oczach przekonać się, w jaki sposób, wykonując proste obliczenia matematyczne, możemy „zgubić” nasze pieniądze. Dowiedzieliśmy się również jak komputer oblicza i przechowuje dane liczbowe i jak robić to poprawnie.

„PHP powered by AWS”

Drugą prelekcję poprowadził Piotr Woszczyk. Tematem przewodnim była chmura AWS. Piotr przedstawił pokrótce czym różni się chmura AWS od, na przykład, Azure, i dlaczego to właśnie AWS można nazwać „prawdziwą chmurą”.

W kolejnej części zobaczyliśmy w jaki sposób można prosto i szybko skonfigurować infrastrukturę AWS do działania, a także mogliśmy zobaczyć ile to wszystko tak na prawdę kosztuje.

Na koniec dostaliśmy kilka informacji na temat kilku różnych technologii które udostępnia AWS, w tym autorskiego silnika baz danych Aurora.

„Monitoring – kilka słów o tym, jak rozpocząć inwigilację naszej aplikacji”

Ostatnim prelegentem był Piotr Dombrowski, który opowiedział o tym, jak możemy sprawdzać obciążenie naszej aplikacji, od zbierania danych, przez ich przechowywanie aż do momenty prezentacji.

Przedstawione zostały wady i zalety monitorowania aplikacji, oraz pułapki które mogą na nas czyhać. Piotr pokazał kilka aplikacji które możemy zaprząc do analizy i prezentacji statystyk obciążenia i potencjalnych problemów w naszych aplikacjach (Prometheus, Grafana).

Prezent za pytanie

Ciekawym sposobem by zachęcić przybyłych do zadawania pytań na temat prezentacji, było wręczanie drobnych upominków za każde zadane pytanie. Na zdjęciu wprowadzającym mogliście zobaczyć kubek z logo PHPersów.

Konkurs

Firma Focus Telecom Polska, sponsor wydarzenia, zorganizował konkurs, w którym można było wygrać licencje na PHPStorm, a także białe słoniki i kubki z logiem PHPers.

Kolejna edycja

Kolejna edycja PHPers Łódź odbędzie się na pograniczu stycznia i lutego. Wbijajcie na profil PHPersów na Facebooku by dowiedzieć się więcej. Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia za kilka miesięcy!

12980cookie-checkRelacja z PHPers Łódź #8
A co tam, udostępnij:
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podoba Ci się to co czytasz, chcesz więcej treści od phpcenter.pl?
×
Wyszukaj