PHPCenter.pl - Twoje Centrum Informacji - PHP, Wydarzenia, Artykuły, Oferty pracy
Twoje Centrum Informacji
PHP, Artykuły, Meetupy, Oferty pracy

Licencje

Każdy kod dystrybuowany i opublikowany jest na jednej z wielu dostępnych licencji. Lista dostępnych licencji jest ogromna, ale większość z nich można podzielić na dwie grupy – licencje otwarte i licencje zamknięte.

Licencje otwarte tyczą się kodu Open Source, na przykład kod jądra Linuxa dystrybuowany jest na licencji GNU GPLv2. Taki kod jest dostępny jako wolne oprogramowanie, to znaczy, że aby móc go używać, wystarczy zapoznać się z ograniczeniami i wymaganiami licencji, i przeważnie jest on dostępny nieodpłatnie. W większości przypadków licencja do takiego oprogramowania jest wybierana z jednej z dostępnych na rynku.

Licencje zamknięte tyczą się kodu systemów zamkniętych, na przykład systemu Windows czy programów komercyjnych, dla przykładu pakietu Office. W większości przypadków licencja do takiego oprogramowania jest pisana indywidualnie.

Poniższa lista zawiera tylko licencje typu Open Source, dla skryptów i bibliotek z otwartym źródłem. Każdy link do licencji otwiera podstronę z opisem skróconym licencji, informacją na co dana licencja zezwala, czego zabrania oraz jakie są jej wymogi, by móc używać kodu dystrybuowanego na tej licencji.

Nie wiesz jaką licencję wybrać?

Jeśli stoisz przed wyborem licencji dla Twojego projektu, polecamy odwiedzić stronę https://choosealicense.com/ na której w prosty sposób określisz wymagania i potrzeby i wybierzesz odpowiednią licencję.

3970cookie-checkLicencje
A co tam, udostępnij:
Podoba Ci się to co czytasz, chcesz więcej treści od phpcenter.pl?
×
Wyszukaj