PHPCenter.pl - Twoje Centrum Informacji - PHP, Wydarzenia, Artykuły, Oferty pracy
Twoje Centrum Informacji
PHP, Artykuły, Meetupy, Oferty pracy

Czy programista PHP powinien znać JavaScript?

Na początku swojej drogi z programowaniem znamy głównie jeden język. Jednak z czasem rozwoju kariery zdarza się, że potrzebujemy sięgnąć po inny, który pomoże nam rozwiązać problemy w sposób szybszy, niż zrobiłby to na przykład PHP. Porozmawiajmy o JavaScripcie.

Pewnie myślisz teraz: „JavaScript to ten od frontu, a ja nie jestem frontendowcem ani fullstackem„. Jednak, żeby z niego korzystać, nadal możesz być backendowcem.

Moja odpowiedź grzmi: to zależy

Chyba nie będzie to przesadą. To zależy od twojego stanowiska, projektu który rozwijasz oraz stażu pracy.

Awans, zmiana projektu/pracodawcy

W większości przypadków nie będziesz potrzebował znajomości JavaScriptu – o ile nie jestem Full Stack Developerem, w tedy nie ma odwrotu. Backendowcy działający z PHP praktycznie nigdy nie napiszą ani jednej linijki kodu JS. Znajomość trendów panujących w jednej technologii (czytaj: PHP) pozwala się w niej szybko wyspecjalizować. Jednak w pewnym momencie, w zależności od projektu który rozwijasz lub zmianie stanowiska, może zajść potrzeba nauczenia się JavaScriptu.

Gdy zmieniasz projekt/pracodawcę lub awansujesz, prawdopodobnie będziesz musiał nauczyć się tego języka.

Gulp i inne narzędzia wspomagające release i development

Jednym z prostych i popularnych ostatnio przykładów takiego „połączenia technologi” jest Gulp. Gulp to narzędzie, dzięki któremu zautomatyzujesz żmudne procesy podczas kodowania czy wypuszczania aplikacji na produkcję. Językiem, w którym napisany jest Gulp to właśnie JavaScript a działa on na NodeJS.

Używasz SASS/SCSS lub potrzebujesz zminifikować (uwielbiam to słowo) kod CSS lub JS? Dzięki Gulpowi zdołasz to zrobić za pomocą jednej komendy linii poleceń.

Większy projekt

Gdy zmieniasz projekt na coś większego, opartego o mikroserwisy może się okazać, że niektóre z nich oparte są na JavaScripcie i działają na NodeJS. Przykładem takiego zastosowania jest serwer czatu lub inny system, który używa WebSockets. Coraz więcej stron opiera swoje działanie na renderowaniu treści po stronie serwera, coraz więcej aplikacji napisanych jest właśnie w JavaScripcie.

Jeśli więc będziesz miał możliwość/potrzebę zamiany projektu na coś większego, znajomość JavaScriptu może się okazać dobrą kartą przetargową.

Nowe pomysły i podejście do programowania

Nowy język programowania to w 90% frustracja pomieszana ze znienawidzonym czytaniem dokumentacji. Jednak gdy opanuje się początki i pozna „smaczki” tego języka, można się nauczyć wielu nowych rzeczy. Mi JavaScript podsunął wiele nowych pomysłów i rozwiązań, których w PHP nie znałem i nie używałem, a które wpłynęły na jakość kodowania i rozwoju aplikacji.

Konkluzja

Patrząc z perspektywy programisty PHP, uważam, że warto się zapoznać z JavaScriptem bez względu na to, po której stronie aplikacji stoisz. Frontendowcy znajdą zastosowanie we wdrażaniu UI, backendowcy natomiast nowe możliwości rozwoju. Jednak dla wszystkich będzie to dodatkowy atut podczas zmian projektu czy pracy, a także nowe pomysły i cenne doświadczenie.

6791cookie-checkCzy programista PHP powinien znać JavaScript?
A co tam, udostępnij:
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podoba Ci się to co czytasz, chcesz więcej treści od phpcenter.pl?
×
Wyszukaj